Ekonomi

ECB faiz artışı bekleniyor

ECB, fiyatlardaki tarihi artışın önüne geçmek amacıyla geçen yılın Temmuz ayından bu yana toplam 400 baz puan faiz artırımına gitmiş ve bu ayki toplantısında 25 baz puan daha artıracağını açıklamıştı.

Ancak ECB’nin bir sonraki adımı işaret etme yaklaşımından vazgeçmesi ve bunun yerine veri odaklı, toplantıdan toplantıya bir yaklaşım vaat etmesi muhtemeldir. Bu nedenle yatırımcılar, Eylül ayında yeni bir faiz artırımının yapılıp yapılmayacağını veya ECB’nin şimdiye kadarki en hızlı sıkılaştırma yaklaşımına bu toplantıda son verip vermeyeceğini tartışmak zorunda kalacak.

Ancak net olan bir şey varsa o da faiz artışlarının sonunun hızla yaklaştığıdır. Tartışma, faiz oranları sabit tutulmadan önce atılabilecek küçük bir adımla ilgili gibi görünüyor.

Fed kapıyı açık tuttu

ABD Merkez Bankası (Fed) dün politika faizini 25 baz puan artırırken, daha fazla sıkılaştırma için kapıyı açık tuttu. Fed lideri Jerome Powell Eylül toplantısı için ipuçları verdi. ECB’nin Fed ile aynı çizgide hareket etmesi muhtemeldir.

Societe Generale’den Anatoli Annenkov, “Para politikasındaki sıkılaştırma yanlısı yaklaşımı sonlandırmak için henüz yeterli neden görmüyoruz. Enflasyonda hala ağırlıklı olarak yukarı yönlü riskler görüyoruz ve son 25 baz puanın Eylül ayında artırılacağını bekliyoruz. yıl sonunda dikkatler bilançoya çevrilir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu